ARCHIWUM: 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021

wydarzenia | ogłoszenia

 

Budżet gminy uchwalony

Budżet gminy uchwalony
AM - 31.12.2016

29 grudnia odbyła się XXVI sesja rady gminy na której radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie budżetu gminy Kramsk na rok 2017.

Jak wyglądają plany finansowe na przyszły rok dowiesz się tutaj
Plan wydatków majątkowych na rok 2017 znajdziesz tutaj
Zobacz: foto

Betlejemskie Światło Pokoju w Anielewie

Betlejemskie Światło Pokoju w Anielewie
AM - 29.12.2016
Na ręce dyrektorki szkoły Elżbiety Chmielewskiej oraz doradcy wójta gminy Andrzeja Nowaka przekazali harcerze z hufca Konin im. Szarych Szeregów w Anielewie, Betlejemskie Światło Pokoju.
 
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.
 
Pięknie zaprezentowali się uczniowie w przygotowanej inscenizacji nawiązującej do zwyczaju dzielenia się opłatkiem i czytania fragmentu Pisma Świętego podczas wigilijnej kolacji. Wspólnie zaśpiewano kilka kolęd.
 
Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi - to hasło tegorocznej edycji tego wydarzenia.
 
-Tworzenie pokoju to sztuka dobrze pojętego kompromisu, to sztuka wyrozumiałości, cierpliwości i poświęcenia. Dla nas, to szukanie dobra w drugim człowieku. Przekazując płomień z Betlejem chcemy pokazać, że taka postawa jest możliwa, trzeba mieć tylko dobrą wolę, służyć bliźniemu bez względu na to, kim i jaki on jest! Tworzenie pokoju to szukanie dobra w drugim człowieku - powiedziała mi druhna z Anielewa. Czy można chcieć więcej?
 
Andrzej Nowak zaś dodał - to była wspaniała lekcja wychowawcza. Spróbujcie zabrać ją do waszych domów nie tylko na te święta.
 
Zobacz: foto

Koncert bożonarodzeniowy

Koncert bożonarodzeniowy
AM - 27.12.2016
Już po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku miał przyjemność zaprosić mieszkańców Gminy Kramsk na wyjątkowy dwuczęściowy Koncert Świąteczny, który odbył się 16 grudnia 2016 roku w domu Pracy Twórczej w Kramsku.
 
Czytaj więcej

Kolęda na wysokości

Kolęda na wysokości
AM - 24.12.2016
17 i 18 grudnia CKiS zaprosiło mieszkańców Konina oraz okolic na zimowe wydarzenie Kolęda na Wysokości – jarmark bożonarodzeniowy. Na Placu Wolności stanęło ponad 40 stoisk z niezwykłymi bombkami, oryginalnymi stroikami i serwetami, wyjątkową ceramiką, wikliną i rzeźbą. Lokalni twórcy oferowali aromatyczne konfitury, dżemy, miody, sery, wina i wędliny.
 
Ze sceny na Placu Wolności natomiast płynęły dźwięki, muzyka towarzyszyła odwiedzającym jarmark. Do wspólnego kolędowania zapraszali: Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kramska, zespół Stonka i Akademia Wokalna z Młodzieżowego Domu Kultury, Schola św. Bartłomieja, Grodziecki Chór Męski, Schola dziecięca Albertynki z Parafii św. brata Alberta Chmielowskiego w Posadzie, Orkiestra Dęta Quantum z Rychwała, Chór Misericordia z Konina, Schola św. Maksymiliana, Pomocnicy św. Mikołaja.
 
Sobotę podsumował żywiołowy koncert folkowej kapeli „Góralska Hora”, a w niedzielę zaśpiewała Anna Józefina Lubieniecka, kończąc tym samym pięknie i nastrojowo tegoroczną Kolędę na Wysokości.
 
Życząc radosnych świąt pozostawię Was z dźwiękami naszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Przemysława Domagalskiego, która w nadchodzącym roku obchodzić będzie jubileusz 100-lecia swojego istnienia!
 
Zobacz: foto

Świątecznie w naszych placówkach oświatowych

Świątecznie w naszych placówkach oświatowych
AM - 23.12.2016
Tradycyjnie już w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia, w naszych szkołach i przedszkolach odbywają się różne uroczystości, które nie tylko przypominają o naszej tradycji z tymi świętami związanej. Można więc spotkać w tym czasie Mikołaja, szopki bożonarodzeniowe, choinki oraz choinkowe ozdóbki, tu i ówdzie pojawia się biały opłatek oraz okolicznościowe przedstawienia. Pamiętamy również o wigilijnym stole i bogactwie wigilijnych potraw.
Zainteresowanych tematyką historii świąt Bożego Narodzenia odsyłam do artykułu zamieszczonego tutaj, zaś wszystkich pragnących zobaczyć jak wygląda to u nas zapraszam do odwiedzin poszczególnych placówek:
 
Szkoła Podstawowa w Anielewie | Przedszkole w Patrzykowie | Przedszkole w Kramsku | Przedszkole "Kukułeczka"

Zajęcia w ognisku TPD

Zajęcia w ognisku TPD
AM - 24.11.2016
Przyglądałem się ostatnio jednym z wielu zajęć organizowanych przez ognisko TPD w Kramsku i doszedłem do wniosku, że to co robią zasługuje na odrobinę uwagi i zainteresowania. Trafiłem akurat na przygotowania sałatki warzywnej, pierogów z serem, koktajlu i pysznych ciasteczek. W zajęciach uczestniczyły panie z Klubu Seniora, bowiem to pod ich czujnym okiem, dzieci doskonale radziły sobie z wykonywaniem poszczególnych czynności. Efekt tych zajęć był oszałamiająco pyszny, czego osobiście doświadczyłem.
Jak powiedziała mi Dorota Kubsik - kierowniczka ogniska, w zajęciach docelowo bierze udział 30-tu dzieci z naszej gminy. Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu. Ognisko jest niepubliczną placówką opiekuńczo-wychowawczą wsparcia dziennego. Od połowy września realizuje projekt "Żółty Talerz" Kulczyk Foundation zaś od nowego roku rusza z realizacją projektu „LUS” Lokalne Usługi Społeczne w powiecie konińskim.
Od kilku tygodni z działalnością ogniska można zapoznać się na facebooku do czego gorąco namawiam.
 
Zobacz: foto

Premiera filmu "Tam, gdzie łąki umajone"

Premiera filmu "Tam, gdzie łąki umajone"
AM - 22.11.2016
Dzisiaj, przy wypełnionej po brzegi sali Domu Pracy Twórczej, odbyła się uroczysta premiera filmu " Tam, gdzie łąki umajone", zrealizowanego przez CKiS we współpracy z naszym ośrodkiem kultury, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Film jest opowieścią o kapliczkach istniejących na terenie naszej gminy i majowym zwyczaju śpiewania przy nich pieśni religijnych. Na terenie gminy, którą obejmował projekt spotkać można kilkadziesiąt kapliczek reprezentujących całą różnorodność form. W tradycji ludowej wsi polskiej od lat 70. XIX w. upowszechnił się zwyczaj śpiewów majowych. Wieczorami, po wypełnieniu codziennych obowiązków, przy kapliczce gromadzą się mieszkańcy z najbliższego sąsiedztwa, aby śpiewać pieśni.
W projekcie udział wzięli mieszkańcy wsi: Bilczew, Drążek, Izabelin, Święciec, Milin i Żrekie. Tym samym projekt wpisuje się w program zachowywania dziedzictwa kulturowego.
Ciepłe słowa pod adresem mieszkańców naszej gminy skierowała Elżbieta Barszcz - dyrektorka CKiS w Koninie. Dziękując za dotychczasowe zaangażowanie, wyraziła przekonanie, że nie jest to ostatni projekt realizowany na terenie naszej gminy. Podziękowania pod adresem organizatorów skierował Andrzej Nowak - doradca wójta gminy.
Przy kawie i już w kameralnej atmosferze można było porozmawiać z bohaterami i realizatorami filmu.
Myślę, że była to dobra promocja naszego regionu.
Premierze towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotosów powstałych w trakcie realizacji projektu.
 
Zobacz: foto 

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości
AM - 19.11.2016
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wiązanki kwiatów pod krzyżem przy Urzędzie Gminy. Następnie zebrani uroczyście przemaszerowali do kościoła na mszę świętą odprawioną przez ks. Sławomira Kasprzaka. Potem złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym poległych z naszej gminy podczas II wojny światowej. Ostatnim elementem obchodów było spotkanie na sali w Domu Pracy Twórczej, gdzie obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież z naszego gimnazjum, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne oraz ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w konkursie historycznym "Wpływ wojen światowych i walk o wolność i niepodległość Polski na losy mieszkańców Gminy Kramsk".
Uroczystości przebiegły nieco w bajecznej scenerii. A to wszystko za sprawą śniegu, który tego dnia sypał już od rana. Orkiestra, sztandary, stare, wojskowe samochody, motocykle, strażackie mundury oraz grupa "Wolni Kramsk" dopełnili reszty.
Od kilku lat organizatorem obchodów uroczystości jest wójt gminy. Pozwoliłem sobie na krótką wycieczkę "w przeszłość", by przypomnieć starszym, a młodzieży pokazać, jak my w naszej "małej Ojczyźnie", pamiętamy o tych, którym wolność zawdzięczamy. Niech przemówią stare fotografie i zapiski w kronikach.
 
Zobacz: video | foto

Inauguracja roku kulturalnego już za nami

Inauguracja roku kulturalnego już za nami
AM - 05.11.2016
W minioną sobotę, na sali w Domu Pracy Twórczej odbyła się uroczysta inauguracja roku kulturalnego 2016/2017. Zaproszonych gości powitał Robert Żurański, a wśród nich byli: Józef Drop - wójt naszej gminy, Andrzej Nowak - doradca wójta gminy, Maria Kordyl - sekretarz gminy, Przemysław Domagalski - dyrektor GOK-u, Maria Wróbel - radna powiatu konińskiego, Monika Dębińska - kierownik GOPS-u, Kazimierz Wiktorski, radni, sołtysi oraz dyrektorzy szkół.
 
-Nowy rok kulturalny uważam za otwarty - powiedział Józef Drop dziękując jednocześnie wszystkim za przybycie oraz gratulując osiągniętych sukcesów w roku minionym. Następnie zebrani obejrzeli film zrealizowany przez Iwonę i Andrzeja Michalaków ukazujący działalność ośrodka na przestrzeni ostatniego roku, potem nastąpił moment wręczenia nagród i pamiątkowych dyplomów zespołom, instruktorom, osobom wspierającym działalność ośrodka oraz sponsorom.
W ramach podsumowania kilku projektów które w ostatnim roku realizowała nasza biblioteka, symbolicznie odsłonięto okolicznościową tablicę upamiętniającą ten fakt.
Na scenie zaprezentowały się Natalia Smolarz oraz Dominika Grzelak zaś zwieńczeniem spotkania był występ Big Bandu pod kierownictwem Marcina Pawlika.
 
Zobacz: video | foto

XXIII sesja Rady Gminy

XXIII sesja Rady Gminy
AM - 04.11.2016
2 listopada odbyło się XXIII posiedzenie rady gminy. Uczestniczyły w nim władze gminy, 4 sołtysów oraz wszyscy radni, którzy po wysłuchaniu sprawozdania wójta z działalności w okresie od 9 września do 31 października 2016 r. niezwłocznie przystąpili do realizacji porządku obrad. Tematem dominującym były dyskusje o czekającej nas reformie oświaty.
Podjęto również szereg ważnych uchwał, między innymi uchwałę w sprawie uchwalenie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kramsk na lata 2016 – 2024. oraz  uchwałę w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu pt. „Edukacja dla najmłodszych – nowe miejsca przedszkolne w gminie Kramsk” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa 8: Edukacja, Poddziałanie 8.1.1 Edukacja przedszkolna.
W perspektywie tej ostatniej powstać ma przedszkole gminne dla  setki dzieci w wieku 3-4 lat, które spełniać ma nie tylko wymogi techniczne, ale przede wszystkim edukacyjno-wychowawcze. Przewidziany w projekcie czas rozpoczęcia jego działalności to marzec 2017 r. Okres trwania projektu to 18 miesięcy licząc od daty podpisania umowy. Pracę w nim znajdzie docelowo 8 nauczycieli.
 
Przewodniczący rady oraz wójt gminy przedłożyli informację na temat realizacji obowiązku składania oświadczeń majątkowych przez radnych oraz przez pozostałe osoby ustawowo zobligowane do takich czynności.
 
Zobacz

Mają nowy obiekt

Mają nowy obiekt
AM - 29.10.2016
Rozrosło się gniazdo "Kukułeczki"! W szybkim czasie i naprawdę imponująco. Przebudowę zaczęto podczas wakacji. Zlikwidowano istniejące poddasze, a w jego miejsce dobudowano kolejną kondygnację na której znajduje się obszerna sala z pomieszczeniami socjalnymi, ubikacją, szatnią i całą infrastrukturą niezbędną do funkcjonowania tego obiektu. W połączeniu z istniejącą wcześniej częścią znajdującą się na parterze stanowi obecnie najnowocześniejsze przedszkole na terenie naszej gminy. Posiada też - jak powiedział mi właściciel Zygmunt Jóźwiak, wszystkie niezbędne zabezpieczenia jakie obiekt tego typu powinien posiadać i spełnia wszystkie wymogi bhp, przeciwpożarowe oraz sanitarne.
Wydawałoby się więc, że jest się z czego cieszyć. Tymczasem większość miejsc przeznaczonych dla zaproszonych gości świeciła pustkami.
28 października ks. Łukasz Przelazły, w obecności właścicieli oraz przedszkolnej społeczności, poświęcił nową salę. Przybyłych powitała Irena Karolak-Jóźwiak - dyrektorka przedszkola, zaś wśród zebranych była radna i sołtyska sołectwa Kramsk, Halina Rogowska.
Po krótkim zapoznaniu się z obiektem, uroczystość kontynuowana była na sali naszego kramskiego gimnazjum. Na uczestników uroczystości czekały tam występy artystyczne najmłodszych mieszkańców Kramska oraz pasowanie na przedszkolaka.
Pomyślano też o rodzicach dla których przygotowano kącik kulinarny z mnóstwem ciekawych przysmaków. Można więc było, po duchowych uniesieniach, pomyśleć i o żołądku.
W chwili obecnej do przedszkola uczęszcza 37 osób.
 
Zobacz

Pasowanie na przedszkolaka

Pasowanie na przedszkolaka
AM - 22.10.2016
W przedszkolu w Patrzykowie oraz w przedszkolu w Kramsku miały dzisiaj miejsce uroczystości pasowania na przedszkolaka. Było więc kolorowo, głośno i radośnie. W uroczystościach udział wzięli: Maria Kordyl - sekretarz gminy (która pomimo choroby nie mogła sobie odmówić tej przyjemnści), Barbara Dutkowiak - dyrektorka przedszkola, wychowawczynie, rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło krótkich części artystycznych z najmłodszymi w rolach głównych. Punktem kulminacyjnym imprez było oczywiście pasowanie na przedszkolaka, poprzedzone przysięgą przedszkolaka, którego uroczyście dokonała dyrektorka przedszkola.
Rodzice mieli okazję, by też trochę poświętować. Wspólne rozmowy, kawa i dobre ciasto (w Kramsku zaś jeszcze okazały tort), sprawiły, że czas upłynął szybko, ale jak mówi dyrektorka Basia, to dopiero początek wszelkich wydarzeń kulturalnych w tej najmłodszej kramskiej społeczności. Cóż, będziemy przyglądać się tym poczynaniom.
 
Zobacz: Patrzyków | Kramsk

"Olimpijczycy" mają nowe boisko

"Olimpijczycy" mają nowe boisko
AM - 18.10.2016

"Dzisiejsza uroczystość to szczególny dzień dla naszej szkoły. Spotykamy się, aby uroczyście otworzyć i poświęcić nowy obiekt sportowy jakim jest boisko wielofunkcyjne.
Tak jak wcześniej wspomniałem dzisiejszy dzień to szczególne dla nas wydarzenie. Po 10 latach od powstania pierwszego projektu boiska, dziś doczekaliśmy się chwili jego uroczystego otwarcia. Na powstanie tak wspaniałego obiektu z wielkim utęsknieniem czekaliśmy wszyscy, a szczególnie uczniowie.
Przyjęte w 2006 roku przez naszą szkołę imię Olimpijczyków Polskich zobowiązuje nas do wdrażania w życie wielu wartości związanych z ideą olimpijską.
Dzięki powstaniu tego boiska będziemy mieli możliwość w większym stopniu i w sposób praktyczny kształtować ducha fair play, jak również promować zdrowy styl życia poprzez ruch na świeżym powietrzu.
Nasze nowe wielofunkcyjne boisko posiada pełne wymiary boisk do gier zespołowych, spełnia standardy szeroko pojętego bezpieczeństwa, dlatego też zapewnia możliwość przeprowadzania rozgrywek sportowych oraz różnych gier zespołowych nie tylko na szczeblu szkolnym i gminnym.
Drodzy uczniowie. To boisko jest dla was, niech gra na nim przynosi wam wiele radości, a inspiracją dla waszych działań sportowych niech będą słowa św. Jana Pawła II: „Sport jest radością życia, zabawą, świętem, a więc jako taki powinien być ceniony”
Jak wspomniałem wcześniej pierwszy projekt naszego boiska powstał 10 lat temu. Jednak zeszłoroczna deklaracja wójta gminy Kramsk Józefa Dropa dotycząca powstania boiska w roku 2016, złożona podczas uroczystości nadania szkole sztandaru, dała nam nadzieję, że nasze oczekiwanie ziści się. Dlatego też w tym miejscu chciałbym podziękować nieobecnemu na dzisiejszej uroczystości wójtowi gminy Kramsk Józefowi Dropowi za to, że dziś możemy spotkać się na oficjalnym otwarciu wielofunkcyjnego boiska sportowego.

Chciałbym także podziękować Radzie Gminy Kramsk na czele z jej przewodniczącym  Waldemarem Białeckim za zrozumienie naszych potrzeb i jednogłośne podjęcie uchwały w sprawie przyznania środków na powstanie boiska sportowego przy Szkole Podstawowej im. Olimpijczyków Polskich w Kramsku.
Serdeczne podziękowania kieruję również do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu za dofinansowanie realizacji przedsięwzięcia.
Za chwilę oddam głos doradcy wójta gminy Kramsk Andrzejowi Nowakowi, który przedstawi nam szczegóły powstania tego obiektu, ale zanim to nastąpi chciałbym podziękować Panu Andrzejowi Nowakowi za okazaną pomoc w czasie realizacji projektu podczas mojej nieobecności spowodowanej długotrwałym zwolnieniem lekarskim. Andrzej Nowak koordynował bieżące sprawy związane z przygotowaniem jak i samą budową otwieranego dzisiaj obiektu".

To obszerny fragment wystąpienia Janusza Grzesiaka - dyrektora szkoły. Potem były wystąpienia zaproszonych gości (lista tutaj), oraz okolicznościowe występy uczniów. Następnie uroczyście przecięto wstęgę, ks. Sławomir Kasprzak dokonał uroczystego aktu poświęcenia obiektu i już można było nań wejść. Pomimo chłodu rozegrano pierwszy mecz pomiędzy drużynami "olimpijczyków" i kramskiego gimnazjum.
Uroczystość miała miejsce 13 października.
 
Zobacz

Nagrody Wójta

Nagrody Wójta
AM - 17.10.2016
W przededniu Dnia Edukacji Narodowej, w sali narad urzędu gminy odbyło się uroczyste spotkanie władz naszej gminy z dyrektorami i wybraną grupą nauczycieli ze szkół z terenu naszej gminy. Podczas spotkania - Andrzej Nowak, doradca wójta, podziękował przybyłym za trud wkładany w wychowanie młodego pokolenia. Życzenia dla wszystkich pracowników oświaty przekazał Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy, zaś Maria Kordyl - sekretarz gminy, wręczyła okolicznościowe dyplomy oraz nagrody przyznane przez Wójta Gminy Kramsk.
Spotkanie zakończyło się przy symbolicznej kawie i rozmowach o trudnych czasach dla oświaty.
Następnego dnia, Andrzej Nowak i Maria Kordyl odwiedzili wszystkie szkoły prowadzone przez urząd, by choć przez chwilę spotkać się z pracownikami oświaty i złożyć życzenia z okazji ich święta.
 
Zobacz

Święto kartofla w Podgorze

Święto kartofla w Podgorze
AM - 10.10.2016

W Polsce znany jest pod wieloma nazwami: bulba, pyra, grula, kartofel, ale najczęściej jako ziemniak. Do Europy został przywieziony pod koniec XVI wieku, a wywodzi się z Ameryki Południowej. Obecnie jest czwartą pod względem produkcji rośliną uprawną. Dieta przeciętnego mieszkańca Ziemi zawiera ok. 33 kilogramów ziemniaków rocznie.
W Polsce doczekał się swojego święta, obchodzonego na zakończenie lata pod nazwą Dzień Pieczonego Ziemniaka.

Mieszkańcy sołectw Podgór, Wysokie, Borki i Barce już  dziesiąty raz  wpisując się w tę ogólnopolską tradycję urządzili 24 września przy remizie OSP w Wysokiem festyn integracyjny. Główną atrakcją tego dnia stały się potrawy oraz zabawy z ziemniakiem.

Impreza zorganizowana została przez wójta naszej gminy Józefa Dropa oraz sołectwo Podgór.

Zobacz

Festyn Rodzinny w Anielewie

Festyn Rodzinny w Anielewie
AM - 27.09.2016
Wypełniło się gwarem szkolne boisko przy szkole podstawowej w Anielewie w sobotnie popołudnie 17 września br. Wszystko za sprawą zorganizowanego w tym dniu Festynu Rodzinnego, na który licznie przybyli okoliczni mieszkańcy nie tylko ze środowiskiem szkolnym związani. Byli miejscowi sołtysi: Piotr Michalski, Marian Wieczorek oraz Tomasz Pecelerowicz, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczyciele. Po krótkim powitaniu gości i wszystkich przybyłych, obejrzeliśmy  występy w wykonaniu uczniów szkoły. Potem rozpoczęły się konkurencje sportowe: sadzenie ziemniaków, zbieranie ziemniaków, skoki w workach i wiele innych tym podobnych. Gdzieś z oddali dolatywały zapachy z grilla i pojawił się ogień z rozpalonego właśnie ogniska.
Słońce chyliło się ku zachodowi kiedy opuszczałem tą rozbawioną, szkolną murawę. Myślę, że tych kilka fotografii będzie doskonałym wspomnieniem radośnie spędzonych chwil.
 
Zobacz
 
Co nam przyniesie nowy rok szkolny
 
Co nam przyniesie nowy rok szkolny
AM - 05.09.2016
 
Ruszył nowy rok szkolny. Uczniów czeka wiele zmian. Przedstawiamy, co zmieniło się od 1 września.
Uczniowie klas I-IV dostaną darmowe podręczniki. Dofinansowanie dostaną też uczniowie niepełnosprawni, a także klasy IV, V i I gimnazjum.
Uczniowie szóstych klas nie będą już pisać testu kompetencji. Jego organizacja kosztowała budżet nawet 10 mln zł rocznie.
Pieniądze zaoszczędzone na zlikwidowaniu testu kompetencji, będą wykorzystane na ponowne sprawdzanie prac maturalnych. Od tej pory maturzyści będą mogli odwołać się od decyzji OKE w sprawie wyniku egzaminu.
Oprócz tego sklepiki szkolne będą mogły oferować dwie smażone potrawy w tygodniu.
Uczniowie będą mogli wybrać jeden albo oba przedmioty, każdy będzie wliczał się do średniej ocen. Nie będą to obowiązkowe zajęcia.
Od kolejnego roku szkolnego zacznie się likwidacja gimnazjów, wróci ośmioletnia podstawówka i czteroletnie licea. Inną zmianą będzie zamiana zawodówek w szkoły branżowe.
 
Jakie zmiany w oświacie czekają naszą gminę? Tego jeszcze w tej chwili nie wiemy. Radni już dyskutują jak reorganizacja powinna przebiegać i na czym będzie polegała. Ale o tym trochę później.
Tymczasem, jak wyglądało rozpoczęcie roku szkolnego w szkołach podstawowych w Kramsku oraz Patrzykowie zobaczcie na wykonanych dla Was fotografiach. Sądząc po roześmianych twarzach, wydaje mi się, że wszyscy z niecierpliwością czekali na jego rozpoczęcie.
 
Zobacz: Kramsk | Patrzyków
 
Starsi panowie i ...piękne dziewczyny
Starsi panowie i ...piękne dziewczyny
AM - 01.09.2016

Niedzielne popołudnie. Temperatura w cieniu dochodzi do 32°C. Zamarły liście na drzewach. W okolicach grąblińskiej remizy OSP pojawiają się wozy bojowe kilku jednostek OSP z terenu naszej gminy. Śliczna dziewczyna o kasztanowych włosach robi próbę sprzętu nagłaśniającego, gdy z samochodów wysypuje się kwiat naszej gminnej straży. Ktoś szybko policzył, że wspólnie mają około 2400 lat! Dzisiaj przybyli tutaj by porywalizować trochę w typowo męskich konkurencjach. To nasi strażaccy oldboye. Wśród nich prezes Zarządu Oddziału Gminnego Tadeusz Tomaszewski. Jest również Marek Lidźbiński - prezes miejscowej jednostki i Marian Wieczorek - radny i zarazem sołtys sołectwa Grąblin. Jest Andrzej Pośpieszyński. Dopisali również kibice i to nie tylko miejscowi. Sandra z koleżanką mają też swoje zadanie. Aparaty w ich dłoniach świadczą o tym, że będziemy mogli sportowym zmaganiom przyjrzeć się w najdrobniejszych szczegółach. No i Eliza o której już wspomniałem.

Zmagania przebiegają sprawnie jak na taką grupę wiekową przystało. Żadna ze startujących 5-ciu drużyn nie otrzymuje punktów karnych. Już po pierwszej konkurencji, tj. sztafecie pożarniczej 7 x 50 wyłania się potencjalny zwycięzca. Ćwiczenie bojowe rozstrzyga ostatecznie: I miejsce - OSP Patrzyków, II miejsce - OSP Grąblin, III - Wysokie, IV -Wielany oraz V - Kramsk

Puchary dla zwycięskiej trójki wręcza sam prezes, pozostali otrzymują okolicznościowe dyplomy. Są słowa podziękowania oraz pochwały. Teraz, kiedy powoli opadają emocje można już spokojnie zapalić, zjeść wspólny obiad i porozmawiać.

Trzeba jeszcze posprzątać teren. Flagi wiszące przy scenie zaczynają się lekko poruszać. Eliza też sprząta (ten kasztan w zachodzącym słońcu jest jeszcze piękniejszy),  Sandra przegląda efekty swojej pracy. Pustoszeje plac sportowych zmagań. Słońce grzeje nadal. Wozy bojowe gotowe do kolejnych wyzwań.

To było udane niedzielne popołudnie. Dziękuję Marku.

Zobacz

Dożynki gminne w Patrzykowie
Dożynki gminne w Patrzykowie
AM - 29.08.2016

21 sierpnia, na placu przy szkole w Patrzykowie odbyły się dożynki gminne. Pomimo padającego deszczu udało się zrealizować uroczystość według wcześniej ustalonego scenariusza. Korowód dożynkowy rozpoczął tą uroczystość - to tradycja sięgająca początków tego świętowania więc nie mogło być inaczej i tutaj. W korowodzie - wszystko co ze wsią związane, a może bardziej z pracą rolnika i żniwami: siewcy, kosiarze, pobieraczki, delegacje z poszczególnych sołectw z bochnami chleba oraz delegacje wieńcowe. I maszyny - duże, kolorowe i czyste. Wszak to również i ich święto.

Uroczystą mszę św. dziękczynną odprawia ks. Artur Krzyżanowski, proboszcz miejscowej parafii w asyście księdza prałata Sławomira Kasprzaka, proboszcza z Kramska. Na widowni, pod parasolami siedzą: Maria Wróbel - radna powiatowa i jednocześnie reprezentująca starostę konińskiego, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy w Kramsku, Józef Drop - wójt naszej gminy, pracownicy urzędu gminy, sponsorzy, radni, sołtysi oraz gospodarze tegorocznego święta: Wioletta Juszczak i Rafał Grzechowski - rolnicy z Patrzykowa i Świętego, którzy przekazują na ręce wójta i przewodniczącego rady, dorodne bochny chleba. Włodarze dziękują i zapewniają, że dzielić je będą sprawiedliwie i tak, aby chleba nie zabrakło w żadnej kramskiej rodzinie.
Po zakończeniu mszy św. jest pora na życzenia i krótkie refleksje z dożynkowym świętem związane. Kolejno na scenie prezentują się: Józef Drop, Waldemar Białecki, Maria Wróbel oraz Sławomir Dąbrowski - wiceprzewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych - oddział wielkopolski. Powołana zostaje komisja wieńcowa której zadaniem jest wybór najładniejszego wieńca dożynkowego. "Sentymentalne serca" przygotowały tradycyjne przyśpiewki dożynkowe.
Atmosferę podgrzały występy "Dzieci Kujaw" no i oczywiście występującej zaraz po nich "Kramskiej Kapeli Podwórkowej". Ślicznie zaśpiewały nasze solistki: Kasia Fabiszewska, Dominika Grzelak oraz Kasia Szkudlarek. Myślę, że były to prawdziwe gwiazdy dożynkowego wieczoru.
Zapadał zmierzch kiedy ogłoszono zwycięzcę w konkursie wieńcowym, którym okazał się wieniec z Patrzykowa. Drugie miejsce zajęły wieńce z Rudzicy, Kramsk-Pola i Świętego. Wyróżnienia przypadły sołectwom: Izabelin, Borki oraz Helenów Pierwszy.
Smutno zrobiło mi się, jak zwinięto stojący z lewej sceny  balon  . Uświadomiłem sobie bowiem w tym momencie, że zbliża się nieuchronnie koniec imprezy. Deszcz jakby na zachętę przestał padać, widownia jakoś dziwnie opustoszała, prowadzący na scenie Michał Szymański zapowiadał występy kolejnych artystów. SELFIE jedni robili, inni słuchali, ktoś odważny próbował tańczyć. "Szalona nastolatka" w wykonaniu zespołu SPONTAN okazała się prawdziwym przebojem tego wieczoru (myślę, że nasze dziewczyny wypadły znacznie lepiej niż teledyskowe gwiazdy).
Tylko gdzie ci rolnicy? Przecież to ich święto!
DJ Paweł zdradził mi po cichu, że prawdziwa zabawa dopiero się zaczęła, gdy on wszedł na scenę! I deszcz przestał padać.
Mnie tam już jednak nie było. Ale miodu i wina spróbowałem!
 
Kiedy następnego dnia przejeżdżałem przez Patrzyków, panował tam jakiś dziwny spokój. Tylko przydrożne kukły świadczyły jeszcze, że we wsi była impreza.
 
Zobacz: przygotowania | dożynki
 
"Po Ziemi Konińskiej" znów w Kramsku
"Po Ziemi Konińskiej" znów w Kramsku
AM - 06.08.2016
 
W dniach 15-17.07. odbył się wyścig „Po Ziemi Konińskiej” który organizowany był przez koniński Klub Cyklistów. Wyścig zaczynał się w piątkowe popołudnie prologiem liczącym 1200 metrów, następnego dnia zawodnicy zmagania toczyli w wyścigu ulicznym i jeździe na czas, ukoronowaniem wyścigu był niedzielny start wspólny.
Prezentowane tutaj fotografie pragnę zadedykować organizatorom, działaczom, zawodnikom oraz wszystkim, którym ta dziedzina sportu bliska jest sercu.
Więcej informacji na stronie www.kltc.pl/za-nami-wyscig-po-ziemi-koninskiej-dla-juniorow-mlodszych-i-mlodzikow
 
Zobacz: dzień 2 | dzień 3

"W stronę tradycji" - festiwal kultury ludowej

"W stronę tradycji" - festiwal kultury ludowej
AM - 06.07.2016

Tradycja ludowego śpiewu i muzykowania jest cenną i istotną częścią polskiego, niematerialnego dziedzictwa kulturowego, która to część nie może zostać zaprzepaszczona w nowych warunkach cywilizacyjnych. Stanowi ona bowiem o tożsamości lokalnej, regionalnej i ogólnonarodowej. Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. Daje to nadzieję na prawidłową realizację podstawowych założeń Festiwalu także w przyszłości.

Na kramskiej scenie zaprezentowało się 11 zespołów śpiewaczych, 2 kapele ludowe, 2 zespoły stylizowane oraz 10 solistów.
 
Komisja Artystyczna w składzie:
Piotr Dahlig - muzykolog, etnograf, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii UW – przewodniczący komisji artystycznej, Elżbieta Sztamblewska – etnograf Muzeum Okręgowego w Koninie, Piotr Kulka - kierownik artystyczny Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, przyznała: w kategorii zespołów śpiewaczych -  I nagrodę zespołowi „Świętojanki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, nagroda ufundowana przez Starostwo Powiatowe w Koninie (700 PLN) oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (200), II nagrodę zespołowi „Osieczanki” z Osieka Małego, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (600),  II Nagrodę zespołowi „Dobrowianki” z Dobrowa, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (600), III nagrodę zespołowi „Wielopolanki” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (400), III nagrodę zespołowi „Na swojską nutę” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (400); w kategorii zespołów stylizowanych nagrody dla: zespołu „Dzieci Kujaw” z Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (400) oraz zespołu „Echo Kujaw” z Gminnego Ośrodka Kultury w Wierzbinku, nagroda ufundowana przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (400).
Maria Szczepankiewicz w kategorii śpiewaków otrzymała nagrodę w wysokości 300 PLN ufundowaną przez Wójta Gminy Kramsk.
 
Równolegle odbywał się konkurs "Kujawskie sypanie piaskiem". Sypanie piaskiem to zwyczaj sięgający pamięcią XIX wieku, rozpowszechniony wśród społeczności wiejskiej. Wysypywanie praktykowane było zwłaszcza przed świętami. Wysypywano dróżki prowadzące do domostw, polepy w chałupach, kiedy polepy w chałupach zastąpiono podłogami wzory wysypywano w obejściu. Wzory najczęściej przedstawiały esownice, ślimacznice, ukwieconą rózgę. Znane były także na planie koła i występujące na haftach kujawskich.
 
Festiwalowi towarzyszyły pokazy rękodzieła artystycznego, wyrobów z wikliny, rzeźby, sztuki kulinarnej oraz warsztaty artystyczne.
Na zakończenie na scenie wystąpił zespół folklorystyczny "Wielkopolanie" działający  w strukturach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.
Organizatorami festiwalu byli: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Wójt Gminy Kramsk oraz GOK w Kramsku.
 
Zobacz | TV Wielkopolska

Zawody sportowo-pożarnicze w Helenowie Drugim

Gminne zawody sportowo-pożarnicze w Helenowie Drugim
AM - 02.07.2016
25 czerwca na stadionie obok budującego się od kilku lat obiektu w Helenowie Drugim odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze w których udział wzięło 12 jednostek OSP, w tym jedna drużyna grupy C.
Komisję sędziowską powołał Komendant Miejski PSP w Koninie, zaś sędzią głównym zawodów był st. kpt. Mariusz Batorski.
Zawody rozegrane zostały w konkurencjach: ćwiczenie bojowe oraz sztafeta pożarnicza 7 x 50.
Po podsumowaniu wyników, klasyfikacja generalna zawodów przedstawiała się następująco: I miejsce - Patrzyków z łączną ilością punktów 109,86, II miejsce - Wola Podłężna, 120,55 punktów oraz miejsce III - Rudzica ze 123,61 punktami.
W zawodach gościnnie wystartowała drużyna OSP z Cukrowni Gosławice osiągając wynik niewiele gorszy od zwycięzców.
 
Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczyny z żeńskiej drużyny z Patrzykowa, zdyskwalifikowano zaś drużynę z Helenowa za niewykonanie zadania w przewidzianym regulaminowo czasie. W roli konferansjera wystąpił Marek Lidźbiński - prezes OSP Grąblin i trzeba przyznać, że wypadł w niej znakomicie.
 
Andrzej Nowak - doradca wójta naszej gminy wraz z Tadeuszem Tomaszewskim - komendantem gminnym OSP wręczyli zwycięzcom okolicznościowe puchary oraz dyplomy.
Jestem przekonany, że na brak atrakcji nie narzekali ci, którzy to popołudnie postanowili spędzić na zawodach. Organizatorzy dołożyli bowiem starań, aby przebiegły sprawnie i bezpiecznie.
 
Zobacz
 
Też mają wakacje
AM - 01.07.2016
 
"Kukułeczka" też ma wakacje. 30 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016, w którym uczestniczyli rodzice przedszkolaków oraz wychowawcy. Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu najmłodszych, dyrektorka przedszkola rozdała nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Pożegnano też najstarszą grupę i nie zapomniano podziękować wychowawcom.
My zaś dziękujemy Krzysztofowi Kopras, jednemu z rodziców, dzięki któremu możecie oglądać piękne fotografie z zakończenia roku.
Zobacz

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego
AM - 30.06.2016
 
24 czerwca zakończył się rok szkolny. Tysiące uczniów i setki nauczycieli w naszej gminie z radością rozpoczęło zasłużone wakacje. Uroczystości zakończenia roku przebiegają w szkołach podobnie: pożegnanie VI klas, przekazanie sztandaru, nagrody dla najlepszych uczniów, podziękowania dla rodziców oraz sponsorów, krótka część artystyczna, przemówienia zaproszonych gości i wręczenie świadectw ukończenia danej klasy. Kwiaty, uściski, pocałunki sprawiają, że podniosły nastrój udziela się wszystkim zebranym, tu i ówdzie pojawia się łezka w oku i chwila zadumy.
To był dobry rok dla naszej oświaty. 100% naszych uczniów przeszło do następnych klas a osiągane wyniki nauczania w naszych szkołach są grubo ponad średnimi krajowymi. Udało się też ustabilizować koszty utrzymania poszczególnych placówek na poziomie pozwalającym myśleć o ich dalszym rozwoju.
Co przyniesie planowana kolejna reforma oświaty trudno jest dzisiaj przewidywać. Jedno jest już jednak pewne. To znów samorządy będą jej realizatorami i wykonawcami.
 
Jak wyglądało zakończenie roku w trzech naszych szkołach: Kramsku, Woli Podłężnej i Anielewie zobaczcie na naszych zdjęciach.
Uczniom oraz nauczycielom życzymy dużo słońca i zasłużonego, dobrego wypoczynku.
Zobacz: Kramsk | Wola Podłężna | Anielew

Festyn rodzinny w Helenowie
AM - 28.06.2016

18 czerwca, na boisku szkolnym w Helenowie Drugim odbył się Festyn Rodzinny organizatorami którego było Stowarzyszenie Edukacyjne "Jesteśmy Razem" oraz społeczność szkoły podstawowej Helenów Drugi-Święciec. Przy sprzyjającej pogodzie zebrani bawili się do wieczora. A atrakcji nie brakowało. Na scenie prezentowali się młodzi artyści z poszczególnych klas, zaprezentowały się również "Świętojanki", "Wielopolanki" oraz "Bravo". Na saksofonach zagrała młodzież z ośrodka kultury w Kramsku. Można również było przymierzyć strój bojowy policjanta! "Chcę do Bodzia" zaśpiewała finalistka Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Tańca Natalia Smolarz.

Dużą atrakcją był zorganizowany przez miejscową jednostkę OSP pokaz ratownictwa drogowego. Nie zabrakło dmuchanych zamków, loterii fantowej, waty cukrowej. Wszystko to razem sprawiło, że w przyjemnej atmosferze szybko upłynął czas sobotniego popołudnia. A o to przecież chodziło.

Zobacz

Dofinansowanie dla biblioteki
AM - 28.06.2016
Gminna Biblioteka Publiczna w Kramsku otrzymała dofinansowanie na zakup wyposażenia w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.
 
Kwota otrzymanej dotacji to 50.000 zł, natomiast wkład własny Gminnego Ośrodka Kultury w Kramsku w realizację zadania wynosi 18.000 zł.
 
W ramach zadania zostanie zakupione następujące wyposażenie do biblioteki: komputer i laptopy, kamera HD, projektor i tablica multimedialna, czytnik kodów kreskowych, profesjonalne oprogramowanie biblioteki, projekt graficzny i modernizacja strony www wraz z katalogiem online i księgozbiorem, drukarka etykiet, karty biblioteczne, lada biblioteczna, stoły, krzesła, regały na książki, pufy dla dzieci, wózek platformowy.
 
Zakupione wyposażenie będzie służyło osiągnięciu przez bibliotekę standardów w Certyfikatu Biblioteka +. Ponadto biblioteka wprowadzi nowa ofertę dla dzieci i młodzieży oraz rozszerzy działalność skierowaną dla równych grup odbiorców, np. starsi czytają najmłodszym czy spotkania wielopokoleniowe przy książce.
 
Dla mieszkańców biblioteka przygotuje cykl warsztatów podnoszących ich kompetencje cyfrowe. Zostanie uruchomiony katalog biblioteczny online. Zakłada się, iż liczba osób korzystających z biblioteki i czytelni będzie sukcesywnie rosła.
 
Projekt realizowany jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa.
 

Absolutorium dla Wójta

Absolutorium dla Wójta
AM - 25.06.2016

14 radnych po zapoznaniu się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu oraz z Protokółem nr 8/16 z posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Kramsk, jednogłośnie podjęło uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Kramsk za rok 2015.

Przewodniczący rady poinformował również zebranych, iż w związku z przewidywanym dłuższym okresem rekonwalescencji wójta, 13 czerwca wystosowano na ręce Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło pismo wnioskujące o wyznaczenie Marii Kordyl, która przejmie wykonywanie zadań i kompetencji wójta.

Zobacz

Młodzi strażacy w akcji

Młodzi strażacy w akcji
AM - 10.06.2016
5 czerwca, na boisku szkolnym w Woli Podłężnej, 9 młodzieżowych drużyn OSP z naszej gminy wzięło udział w gminnych zawodach. Dopisała pogoda więc i widowni nie brakowało.
Po podsumowaniu dwóch konkurencji, sztafety pożarniczej 7 x 50 oraz ćwiczeń bojowych wyłoniła się następująca kolejność: 1 miejsce - Wola Podłężna i kolejne: Rudzica, Grąblin, Patrzyków, Pąchów B, Kramsk, Grąblin A, Pąchów A, oraz Wysokie.
Organizatorami zawodów byli Urząd Gminy oraz Zarząd Gminny OSP w Kramsku. Trzy pierwsze drużyny otrzymały puchary, pozostali okolicznościowe dyplomy.
 
Zobacz

Kolorowy Dzień Dziecka
AM - 03.06.2016
VI Gminny Festyn z okazji Dnia Dziecka odbył się 29 maja. O godzinie 9 w miejscowym kościele odprawiona została msza św. w intencji dzieci zaś od godz. 15 bawiono się na kramskim amfiteatrze. Na scenie wystąpili mali artyści z naszych przedszkoli: gminnego, "Kukułeczki" oraz z Wysokiego. Pełne ręce roboty mieli animatorzy gier i zabaw dla najmłodszych. Długie kolejki ustawiały się przed różnymi zamkami i zjeżdżalniami. Nie brakowało chętnych do zwiedzania kabiny pojazdu paramilitarnego czy zrobienia sobie pamiątkowej fotografii na zabytkowym motocyklu. Przejażdżka starym UAZEM to też nie lada gratka.
 
Panie z Klubu Seniora sprawiły, że na amfiteatrze szybko pojawiły się barwne twarze przeróżnych zwierząt i bajkowych postaci. Na Młodzieżowej Strefie Integracji rozegrano turnieje: warcabowy, szachowy oraz tenisa stołowego, gdzie kolejno pierwsze miejsca wywalczyli: Malwina Siarkowska, Patryk Nitecki oraz Piotr Żabierek.
Na scenie zaprezentowały się również "gwiazdy" z ośrodka kultury: Szymon Bąk, Wiktoria Benec, Katarzyna Fabiszewska oraz Natalia Smolarz. Do godz. 20 trwała dyskoteka prowadzona przez DJ Pawła.
 
Organizatorami festynu był Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku oraz Wójt Gminy Kramsk przy znacznym wsparciu sponsorów: , Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole, Towarzystwo Ubezpieczeniowe "UNIQA" s.a. w Koninie, PHU Podlasiński s.c., Zakład Handlowo-Usługowy Włodzimierz Starosta oraz Małgorzata Olkowska.
Sponsorom serdecznie dziękujemy!

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli przy organizacji tegoż festynu. Dziękujemy!

Zobacz

Jeszcze w rodzinnych klimatach

Jeszcze w rodzinnych klimatach
AM - 30.05.2016 | foto: Jakub Michalak

O święcie Mamy i Taty pamiętano również w Punkcie Przedszkolnym w Patrzykowie oraz w przedszkolu "Kukułeczka". Jak zwykle w okolicznościowej scenografii, z okolicznościowym występem zaprezentowali się nasi najmłodsi mieszkańcy gminy. Na widowni oczywiście same znajome twarze przez co i trema trochę mniejsza. Po występach czas na kawę i wspólne rozmowy. Trzeba trochę poświętować. Wszak to jedyny taki dzień w roku.

Zobacz: Patrzyków | Kukułeczka

Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi!  |  Zwycięstwo w Piotrkowie Trybunalskim! Jesteśmy najlepsi! 

Byliśmy najlepsi!
AM - 23.05.2016
22 maja br. Kramska Kapela Podwórkowa zdobyła pierwsze miejsce na XII Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim.
Szersza relacja już niebawem na www.gokramsk.pl/2016.htm#250516
 
Zobacz

Dzień Rodziny w kramskim przedszkolu

Dzień Rodziny w kramskim przedszkolu
AM - 21.05.2016

Pod takim hasłem świętowano wczoraj w naszym kramskim przedszkolu nadchodzący Dzień Matki (26 maja) i Dzień Ojca (23 czerwca). Najpierw zebrani obejrzeli część artystyczną w której wystąpili przedszkolacy, następnie był czas na wręczenie własnoręcznie wykonanych kwiatków oraz serduszek. Wydarzeniem spotkania był film zrealizowany przez Sylwię Pietrzak-Bąk - wychowawczynię tegoż przedszkola, w którym w rolach głównych wystąpili nasi mali bohaterowie, którzy odpowiadali na pytania z życia codziennego wzięte.

Przy kawie i pysznej szarlotce upłynęła pozostała część spotkania. Dopisała pogoda. Można więc było w słonecznych promieniach posiedzieć trochę i cieszyć się beztroską najmłodszych.

Zobacz
 

„Tam, gdzie łąki umajone" – realizacja filmu etnograficznego
AM - 20.05.2016
 
Od początku maja na terenie gminy Kramsk realizowany jest projekt, którego celem jest dokumentacja i upowszechnianie wiedzy na temat materialnego i niematerialnego dziedzictwa gminy. W ramach zadania powstanie film, który będzie nawiązywał do zwyczajów związanych ze stawianiem kapliczek, historii ich powstawania, przemian, jakim zostały poddane, a także zwyczaju odprawiania przy nich nabożeństw majowych.
Kapliczki, jako formy małej architektury sakralnej, są nieodłącznym elementem polskiej wsi. Dawniej stawiane na obrzeżach, rozstajach dróg, w miejscach bitew, itp. miały strzec przed złem. W tradycji ludowej wsi polskiej od lat 70. XIX w. upowszechnił się zwyczaj odprawiania przy nich majowych nabożeństw.

Reżyserem filmu i operatorem kamery jest Maciej Cuske – autor wielu filmów dokumentalnych, za które niejednokrotnie bywał nagradzany.

Organizator: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.

Współorganizator: Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku.

Partner: Gmina Kramsk.

Dofinansowano ze  środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Za zasługi dla Obronności Kraju
AM - 12.05.2016
Uroczystość wręczenia Srebrnego Medalu „Za zasługi dla Obronności Kraju” rodzicom, których trzech lub więcej synów nienagannie pełniło zasadniczą służbę wojskową odbyła się 6 maja w naszym USC.
Medal został przyznany, na wniosek wójta gminy złożony do WKU w Koninie, która wystąpiła do ministra Obrony Narodowej o nadanie medalu Państwu  Mariannie i Zdzisławowi Dąbrowskim (pan Zdzisław nie doczekał tej uroczystej chwili).
Po sprawdzeniu ewidencji i dzięki bardzo dobrej współpracy udało się zorganizować uroczystość, w której - poza uhonorowaną – uczestniczł przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień: major Zbigniew Nizgorski,   Andrzej Nowak - doradca wójta,  Maria Kordyl - sekretarz gminy oraz mjr Sylwester Dąbrowski - jeden z trzech synów Państwa Dąbrowskich, z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Po krótkich przemówieniach zaproszono uhonorowanych na poczęstunek, przy którym zgromadzeni wymieniali się doświadczeniami z minionych lat i wspomnieniami własnej służby wojskowej.

Zobacz

Jubilaci

Jubilaci
AM - 12.05.2016
 
"Sto lat" odśpiewano 29 kwietnia w auli kramskiego gimnazjum dostojnym Jubilatom, którzy w 2015 roku obchodzili Złote i Diamentowe Gody. Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona w parafialnej świątyni przez ks. Sławomira Kasprzaka z udziałem władz gminnych w osobach Józefa Dropa - wójta gminy, Marii Kordyl - sekretarza gminy oraz Marianny Deseckiej - skarbnika gminy. Podczas mszy Jubilaci odnowili małżeńską przysięgę i wysłuchali ciepłych słów skierowanych pod ich adresem przez księdza proboszcza.
 
Z rąk wójta otrzymali pamiątkowe medale przyznane, na wniosek wójta gminy, przez Andrzeja Dudę - prezydenta RP oraz życzenia na dalsze lata życia. Życzenia złożyli również Maria Kordyl oraz Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy. Były więc kwiaty, uściski dłoni, uśmiechy, lampka szampana, wspólna fotografia i ogólna radość, że ktoś o nich pamięta. Była też piękna inscenizacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów kramskiego gimnazjum dedykowana Jubilatom.
 
Tegorocznymi Złotymi Jubilatami byli: Zofia i Kazimierz Biernat, Helena i Edward Deżurko, Marianna i Zdzisław Kazimierz Dąbrowscy, Wanda i Kazimierz Janiak, Marianna Krystyna i Wojciech Konat, Helena i Marian Michalscy, Irena i Grzegorz Mizerny, Bożena Kazimiera i Jerzy Kazimierz Liwarscy, Teresa Elżbieta i Stefan Palutka, Wiesława i Bolesław Bogumił Zbierscy.
Tegorocznymi Diamentowymi Jubilatami byli zaś Lucyna i Marian Intrys.
Zobacz

Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła! | Z ostatniej chwili - Twierdza Przemyśl padła!

Twierdza Przemyśl padła!
AM - 09.05.2016
Kramska Kapela Podwórkowa, podczas 38 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego, który odbył się w Przemyślu w minioną niedzielę, sprawiła, że twierdza Przemyśl legła w gruzach! Widownia Centrum Kulturalnego była nasza, a na scenie królowali nasi artyści!
II miejsce to ogromny sukces naszej kapeli na tak prestiżowym festiwalu. Szersza relacja z tego wydarzenia już niebawem na stronie www.gokramsk.pl/2016.htm#120516.  Zapraszamy, a Artystom gratulujemy tegoż sukcesu.
 
Zobacz

XVIII sesja Rady Gminy

XVIII sesja Rady Gminy
AM - 06.05.2016
Przeszło 5 godzin obradowali wczoraj radni podczas XVIII sesji rady gminy. Sesja zaczęła się od "Sto lat" odśpiewanego przez zebranych radnemu Stanisławowi Szady z okazji urodzin jak i nadchodzących imienin. Były również ciepłe życzenia i okolicznościowe kwiaty złożone w imieniu rady przez przewodniczącego Waldemara Białeckiego.
Sprawozdanie z działalności wójta za ostatnie dwa miesiące przedstawiła radzie Maria Kordyl - sekretarz gminy (radni dowiedzieli się z niego, między innymi, że od marca br. nie mamy już zastępcy wójta, z którym rozwiązano umowę o pracę)
Bez czytania przyjęto protokół z poprzedniej sesji a następnie przystąpiono do obrad według wcześniej zaproponowanego porządku.
Dokonano kolejnych zmian w budżecie (Maria Desecka - skarbnik gminy, na prośbę radnego Stanisława Szady, szczegółowo omówiła każdą pozycję dotyczącą zmian. Po głębokich analizach radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany budżetu na rok 2016.
Wysłuchali również obszernych wyjaśnień Pawła Łukaszewskiego - prezesa GPK w Kramsku, dotyczących gospodarki wodno-ściekowej i związanych z tym tematów. Bogatsi o tą wiedzę podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Kramsk za okres od 01 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku (opłaty pozostają na dotychczasowym poziomie).
W wolnych wnioskach zapoznali się z pismami mieszkańców adresowanymi zarówno do rady jak i wójta. Po uzgodnieniu stanowiska rady w konkretnych sprawach przeszli jeszcze do bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem gminy.
W obradach uczestniczyli: Andrzej Nowak - doradca wójta, oraz wspomniani już wyżej Maria Kordyl oraz Marianna Desecka. Wyjaśnień udzielała również Anna Urbaniak - inspektor d/s rolnictwa i gospodarki wodnej. W sesji uczestniczyło również 4 sołtysów. Frekwencja 100%.
Na zakończenie - radna Małgorzata Górska, na ręce przewodniczącego rady, złożyła życzenia szybkiego powrotu do zdrowia adresowane do naszego wójta Józefa Dropa.
 
Zobacz

Święto Konstytucji 3 Maja

Święto Konstytucji 3 Maja
AM - 04.05.2016
Minęły niespełna 4 lata jak pisałem nieco smutną relację z obchodów tejże uroczystości w naszej gminie. Co spowodowało, że od wspomnianego okresu czasu jest coraz lepiej nie wiem. Jedno jest pewne - chce mi się pisać!
 
Tegorocznym obchodom nie przeszkodził nawet padający deszcz (zakłócił nieco wcześniej opracowany harmonogram). W pośpiechu więc złożono okolicznościowe wiązanki kwiatów pod rzeźbą św. Floriana (4 maja to święto strażaków, św. Florian jest zaś ich patronem), następnie - przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Kramska pod batutą Przemysława Domagalskiego, w asyście pocztów sztandarowych jednostek strażackich i szkół z terenu naszej gminy, udaliśmy się na uroczystą mszę św. odprawioną w intencji Ojczyzny przez ks. prałata Sławomira Kasprzaka - naszego proboszcza.
Słowo wstępne do zebranych skierował Andrzej Nowak - doradca wójta gminy, który w kilku słowach przybliżył znaczenie poszczególnych majowych świąt (od 1 Maja zaczynając). Następnie głos zabrał Tadeusz Tomaszewski -  komendant gminny ZOSP RP, który złożył druhom strażakom życzenia z okazji ich święta.
 
Dalsza część uroczystości przebiegła pod chmurnym niebem w naszym amfiteatrze. Zagrała wspomniana już Młodzieżowa Orkiestra Dęta z którą zaśpiewała Dominika Grzelak, zaprezentowała się również młodzież z kramskiego gimnazjum przygotowane przez Ilonę Jedlińską oraz wystąpiła grupa mażoretek Asi Nowickiej. Zachmurzone niebo rozświetlały nam dwie gwiazdy wieczoru: Kramska Kapela Podwórkowa oraz Michał Gielniak. Imprezę poprowadził Michał Szymański zaś w rolę inżyniera dźwięku wcielił się Paweł Krzymiński.
 
Widownia? Dopisała jak zawsze. Przyszli ci, którzy chociaż przez chwilę chcieli być w takim dniu razem. Bo wspólnota jednoczy i buduje. I ta wspólna pamięć. Zabrakło nam trochę twarzy zawsze uśmiechniętego naszego wójta. Cóż, aktualny stan zdrowia nie pozwolił by był z nami. Jesteśmy jednak przekonani, że kolejne imprezy odbędą się już w pełnym składzie naszych władz gminnych, a za naszego wójta trzymamy mocno kciuki.
 
Zjadłem loda, wypiłem piwo (chciałem jeszcze kiełbaskę, ale nie było!). Zmarznięty wróciłem do domu. W poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.
 
Zobacz

Gorąco w Rudzicy

Gorąco w Rudzicy
AM - 04.05.2016
Rudzica. Sobotni poranek kwietnia. Szpiegowski satelita informuje mnie o dziwnych ruchach w siedzibie miejscowego sołtysa. Przechodzę na podgląd i nie dowierzam! Samochody bojowe na podwórku. Coraz więcej mundurowych. Nerwowa atmosfera. Tomasz spogląda na zegarek. Jest kolejny samochód z którego za chwilę będą rozdawać broń. W tłumie dostrzegam jakiegoś majora i młodego chłopaka z naszywką na kieszeni munduru Związek Strzelecki "Strzelec". Jest grupa pomocy medycznej, która pakuje się do samochodu nieco zdenerwowanego Piotra Hodlika. - Czyżby jakiś przewrót w naszej gminie - przemknęło mi po głowie.
Chwilę po tej refleksji pędziłem już w stronę wskazanego miejsca. Ciekawość była ogromna. Gdy byłem już na miejscu uspokoił mnie nieco widok roześmianych dziewczyn w mundurach. Nadal jednak rozdawano broń, hełmy i maski gazowe. Gdzieś w tłumie odnalazłem w bojowym rynsztunku sołtysa, którego uśmiech sprawił, że szybko zrozumiałem dwuznaczność zaistniałej sytuacji.
- Rozpoczynamy marsz na orientację w terenie. Zgromadzona tutaj młodzież to ponad 80-ciu uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Koninie wraz ze swoimi nauczycielami oraz młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" z oddziałów Konin i Zielona Góra. - Mamy do pokonania 16 km leśnych duktów oraz część Doliny Grójeckiej - kontynuował Tomasz Pecelerowicz, pomysłodawca i jeden z organizatorów marszu. - To doskonała okazja poznania realiów pola walki i zmierzenia się z własnymi słabościami. Jednocześnie możliwość nauki walki wręcz, walki z żywiołami, posługiwania się karabinem czy sposobami maskowania.
Uspokojony tymi wyjaśnieniami, wyciągnąłem z torby aparat fotograficzny i zrobiłem tych kilka fotografii, którymi chcę się z wami podzielić. Jednocześnie dedykuję je tym wszystkim, którzy w marszu uczestniczyli, ale też i tym, którzy pomogli w jego organizacji: strażakom z OSP Helenów i Grąblin, służbom ratowniczym, Piotrowi Hodlikowi, Stowarzyszeniu Sportu i Rekreacji oraz Gminie Kramsk.
 
Słońce zachodziło. Płonęło ognisko. Na niektórych twarzach widać było zmęczenie. Padały ostatnie komendy. Mały makijaż. Ach, jeszcze te włosy! I powrót do normalności. Jest przecież sobotni wieczór. Impreza.
 
Zmodyfikowałem już oprogramowanie mojego szpiegowskiego satelity.
/>w przypadku wykrycia na podejrzanym obiekcie uśmiechniętych twarzy nie uruchamiać alarmu/<
 
Zobacz

Stracili dorobek całego życia

Stracili dorobek całego życia
AM - 14.04.2016 | Źródło: LM Konin
W kilka sekund stracili wszystko na co pracowali całe życie. Dom Stanisława i Ireny Chojnackich z Borek w gm. Kramsk zniszczyła eksplozja butli z gazem.
 
Zobacz

Śniadanie Wielkanocne w "Kukułeczce"

Śniadanie Wielkanocne w "Kukułeczce"
AM - 31.03.2016
Powoli staje się tradycją. Dzieci przygotowują dla najbliższych wielkanocne przedstawienie, a następnie razem z nimi zasiadają do świątecznego stołu. Tegoroczne śniadanie przygotowano na sali w Centrum Pracy Twórczej. Miało prawdziwie świąteczny charakter.
 
Zobacz

Mieszkańcy Rudzicy powitali wiosnę

Mieszkańcy Rudzicy powitali wiosnę
AM - 31.03.2016
Najpierw na scenie w remizie OSP przepiękną inscenizacją o wiośnie w wykonaniu dzieci z sołectwa Rudzica, a następnie nad kanałem Warta-Gopło, gdzie utopiono Marzannę - symbol odchodzącej zimy. Potem rozpalono ognisko i upieczono kiełbaski.
Witanie wiosny w Rudzicy jest już stałym punktem wydarzeń kulturalnych w tym sołectwie. W tym roku rozbudowanym o wiosenną inscenizację z udziałem dzieci.
Zobacz

9-te Kramskie Wybijanie Żuru

9-te Kramskie Wybijanie Żuru
AM - 31.03.2016
Występy zespołów "Okolica" z Rosji, "Penkulas Kapela" z Łotwy, grupy akrobatycznej z Chin, degustacja wielkanocnych potraw, kiermasz rękodzieła artystycznego, konkursy z nagrodami oraz akcja charytatywna na rzecz Wojtka Augustyniaka - to wszystko działo się 12 marca w auli kramskiego gimnazjum. Imprezę prowadził Robert Żurański a zaszczycili ją swoją obecnością: Sławomir Lorek - wiceprezydent Konina, Ryszard Nawrocki - wójt gminy Stare Miasto, Andrzej Nowak - doradca wójta gminy Kramsk, Waldemar Białecki - przewodniczący rady gminy Kramsk, Maria Wróbel - radna powiatu konińskiego, ks. Sławomir Kasprzak - proboszcz parafii Kramsk, Kazimierz Wiktorski - członek Rady Nadzorczej "UNIQA", radni, dyrektorzy szkół oraz sołtysi.
Uroczystego otwarcia imprezy dokonał Andrzej Nowak w towarzystwie proboszcza, dyrektora ośrodka kultury oraz Haliny Rogowskiej - przewodniczącej Powiatowej Rady Seniorów i jednocześnie pomysłodawczyni imprezy.
Wojtek Augustyniak jest mieszkańcem Kramska. Choruje na skomplikowaną wadę serca. Pieniądze zebrane podczas aukcji w kwocie 5.710 PLN zostały w całości przekazane na ręce jego rodziców.
W konkursie na "Potrawę Wielkanocną" zwycięzcą okazało  się sołectwo Barce, zaś tegorocznym Mistrzem Żuru wybrany został Tomasz Pecelerowicz - sołtys sołectwa Rudzica.
W konkursie dla VIP-ów "O najładniejszą palmę wielkanocną", jednoosobowe jury w osobie Przemysława Domagalskiego - dyrektora ośrodka kultury w Kramsku, przyznało sześć jednoznacznych nagród (palmy wylicytował i wręczył członkom zespołu z Rosji Wojciech Jaskólski - właściciel agroturystyki "Ania I Filip").
 
Zobacz

Dzień Sołtysa

Dzień Sołtysa
AM - 20.03.2016

Dzień Sołtysa powoli staje się tradycją w naszej gminie. Jest nie tylko okazją do wspólnego spotkania i wymiany doświadczeń, ale - jak w tym wypadku, do wspólnego świętowania. Takie świąteczno-robocze spotkanie zorganizował w tym roku Andrzej Nowak - doradca wójta gminy. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele policji oraz przewodniczący rady gminy Waldemar Białecki. Miłą niespodzianką był krótki recital muzyczny w wykonaniu młodzieży ze szkoły muzycznej w Koninie, która wraz ze swoim dyrektorem Krzysztofem Pydyńskim zaprezentowała kilka utworów muzyki klasycznej (zebrani zaś dowiedzieli się, na marginesie tegoż wydarzenia, nie tylko o Wagnerze i Schubercie, ale i o ...cenach instrumentów!).

Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze przy obustronnym zrozumieniu nie tylko bieżących potrzeb gminy, ale i jej finansowych możliwościach.

Zobacz

Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne
AM - 20.03.2016
Na dużej sali w Centrum Pracy Twórczej odbyły się eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który ma na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru oraz praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym.
W eliminacjach podstawowych udział wzięło 11 szkół z terenu naszej gminy, co stanowiło 138 uczestników w dwóch grupach: 66 w grupie szkół podstawowych i 72 w grupie gimnazjów. W eliminacjach gminnych wystartowało 21 uczestników po 15 i 6 odpowiednio w danych grupach.
Komisja w składzie: Andrzej Pospieszyński - przewodniczący, Jarosław Mizerny - sekretarz i Tadeusz Tomaszewski - członek, po dokonaniu oceny prac pisemnych
uczestników, do dalszego etapu, który odbędzie się w Starym Mieście, zakwalifikowała: Roberta Adamczyka, Alicję Leszczak oraz Huberta Kaliskiego z grupy szkół podstawowych oraz Kornelię Lisiecką, Jakuba Tuszyńskiego i Michała Kubsika z grupy gimnazja.
Zwycięzcy, z rąk Andrzeja Nowaka - doradcy wójta gminy otrzymali nagrody rzeczowe, zaś pozostali uczestnicy - pamiątkowe dyplomy. Podziękowania otrzymali również nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczestników.
Turniej odbył się dzięki finansowemu wsparciu urzędu gminy w Kramsku.
 
Zobacz

Jeszcze o kobietach

Jeszcze o kobietach
AM - 20.03.2016
A wszystko za sprawą Emili Rybickiej dzięki której mamy fotografie z dwóch uroczystości tematyce kobiecej poświęconych. Pierwsze wydarzenie to Dzień Kobiet zorganizowany przez społeczność skupioną wokół szkoły podstawowej Helenów-Święciec. Oprócz spotkania przy kawie i wspólnych zabawach, myślą organizatorów było finansowe wsparcie działalności tej placówki. Dzięki sponsorom i samym uczestnikom spotkania udało się zebrać kwotę około 1.800 zł, która została przekazana szkole.
 
W świetlicy w Borkach miała miejsce kolejna uroczystość związana z dniem kobiet. Trudu organizacji spotkania podjęła się sołtyska Ewelina Mielcarek wraz z paniami z KGW Marianną Jaskulską, Anną Zbierską, Agnieszką Janicką, Martą Walkowską, Katarzyną Dąbrowską i Renatą Jankiewicz. Dla najmłodszych przygotowano specjalny kącik malucha, gdzie każdy mógł pokazać swoje umiejętności plastyczne.
Tradycyjnie już życzenia oraz okolicznościowe kwiaty przygotowali panowie w osobach Janusza Gruberskiego i Mariana Jaskulskiego.
Spotkanie jest też okazją do omówienia bieżących spraw i problemów mieszkańców tego sołectwa.
 
Zobacz: Helenów | Borki

XVII sesja Rady Gminy

XVII sesja Rady Gminy
AM - 20.03.2016
Przypadła akurat 8 marca. Rozpoczęła się więc od życzeń skierowanych do kobiet. Zarówno przewodniczący rady jak i nasz wójt pamiętali o tym święcie i do życzeń dołożyli jeszcze symbolicznego kwiatka (w imieniu nieobecnego wójta aktu tego dokonał jego doradca Andrzej Nowak).
Następnie radni zapoznali się z działalnością wójta począwszy od stycznia tego roku (była to bowiem pierwsza tegoroczna sesja rady), przyjęli protokoły z poprzednich sesji i przystąpili do obrad. W sesji uczestniczyły Marzena Gruberska i Jadwiga Zdulska reprezentujące stowarzyszenia, które zamierza na terenie naszej gminy utworzyć punkt opieki dziennej nad osobami starszymi oraz grupa sołtysów.
Radni przyjęli szereg uchwał niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszej gminy, między innymi: w sprawie przyjęcia programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Kramsk na rok 2016.
 
Nie wyrazili zgody na wyodrębnienie w budżecie gminy na rok 2016 środków stanowiących fundusz sołecki.

Po omówieniu bieżących spraw nie tylko w poszczególnych sołectwach i sposobu ich realizacji, przewodniczący rady Waldemar Białecki zamknął obrady sesji.

Zobacz

Wiosenna krew

Wiosenna krew
AM - 14.03.2016

6 marca w świetlicy parafialnej w Kramsku odbyła się kolejna akcja oddawania krwi zorganizowana przez klub HDK w Kramsku. Krew przyszło oddać ponad 60 osób z czego 48 mogło tego dnia krew oddać. Tak więc 21,6 litra pojechało ratować życie potrzebującym. O przebiegu samej akcji pisać nie warto. Profesjonalizm w każdym calu. Jestem przekonany, że krew z Kramska to najwyższa jakość, albowiem oddawana bezstresowo. Sprzyja temu nie tylko atmosfera, ale i grupa ludzi z kramskim krwiodawstwem związana. Kawa, ciasto, pyszne pączki, obsługa, no i oczywiście prezes (o księdzu proboszczu nie wspomnę), sprawiają, że ludzie chętnie przychodzą by nie tylko krew oddać, ale i wspólnie porozmawiać. Osiągane przez klub wyniki mówią same za siebie. I tak trzymajcie dalej.

Zobacz

Dzień Kobiet

Międzynarodowy Dzień Kobiet
AM - 08.03.2016
To coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 r., a więc 106 lat temu.

Ruchy robotnicze w Europie oraz Ameryce Północnej stanowią korzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Pierwszy raz święto obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć rozpowszechnianiu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniu praw kobiet (w tym wyborczych).
Współcześnie Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata. W Polsce Dzień Kobiet stał się szczególnie popularny w czasach PRL. Tak wtedy, jak i dziś jest to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami oraz innymi podarunkami.
 
5 marca świętowaliśmy ten dzień również w naszej gminie. W Centrum Pracy Twórczej wystąpiła znana aktorka Joanna Bartel, zaś w Rudzicy, przy pięknie ozdobionych stołach oraz muzyce spotkały się mieszkanki tegoż sołectwa. Nie zabrakło oczywiście ciepłych życzeń oraz kwiatów.
 
W imieniu Redakcji, wszystkim Kobietom odwiedzającym ten serwis składamy serdeczne, z serca płynące życzenia: zdrowia, uśmiechu mimo wszystko, zadowolenia nie tylko z pracy i braku pieniędzy, ale przede wszystkim ze swoich mężczyzn, których jeszcze macie i którzy pragną być tylko dla Was. Dobra wszelkiego!
 
Zobacz: Rudzica | Kramsk 1 | Kramsk 2

Świętowała "Kukułeczka"

Świętowała "Kukułeczka"
AM - 27.02.2016
Wiem, nie mogliście już doczekać się tych zdjęć. Już są, już możecie się na nich oglądać i wspominać piękną uroczystość jaką dla Babci i Dziadka przygotowało tym razem przedszkole "Kukułeczka". Piękna scenografia na scenie, pięknie przygotowani artyści, podniosły nastrój, łezka w oku tu i ówdzie, na widowni najbliższa rodzina i przyjaciele. Gdzie może być lepiej jak nie we własnym gnieździe? Do wiosny pozostało jeszcze parę kalendarzowych dni. My już jednak informujemy, że kukułki wyfrunęły. Widziano je ostatnio w Centrum Pracy Twórczej.
Na jednej z fotografii widoczny jestem w towarzystwie ślicznej blondynki. Cóż, lata lecą, nawyki zostają. Przecież też jestem już Dziadkiem. Zuźka - dzięki za krawat (to jeden z pierwszych w mojej garderobie). Marek też coś mi mówił, że czas szybko leci. Zresztą sami zobaczcie, bo ja nie do końca w to wierzę ...
 
Zobacz

Bal w Patrzykowie

Bal w Patrzykowie
AM - 13.02.2016
Czego jak czego, ale pomysłów na wspólną zabawę nie brakuje w punkcie przedszkolnym w Patrzykowie. Ledwo co przebrzmiały echa po głośnym dniu Babci i Dziadka a już mamy imprezę karnawałową. Tym razem bawiono się we własnym gronie, na własnej sali, przy obficie zaopatrzonym bufecie (niektórych uczestników trudno było od niego oderwać!). Mnie zaś trudno było oderwać oczy od barwnych, radosnych postaci wijących się po również barwnym parkiecie w promieniach prawie wiosennego już słońca. Czy i na ile udało mi się ten klimat zatrzymać zobaczcie i oceńcie sami.
 
Zobacz

Świętowali i bawili się w "korczakówce"

Świętowali i bawili się w "korczakówce"
AM - 12.02.2016
Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Woli Podłężnej sąsiaduje z dużą aglomeracją konińską i prężnie rozwijającym się sołectwem Rudzica. Położona jest przy drodze z Konina do Lichenia z drugiej zaś strony rozciąga się rozległa Dolina Grójecka. Tutaj też tradycją jest świętowanie Dnia Babci i Dnia Dziadka. Tak było w minioną sobotę. Przed wypełnioną po brzegi widownią, na scenie zaprezentowały się poszczególne klasy w krótkich programach artystycznych. Występy nagradzane były zasłużonymi brawami.
Po występach rozpoczął się bal karnawałowy który trwał do późnych godzin wieczornych. Bawili się wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli.
 
Zobacz

Samorządowe kolędowanie w Skulsku

Samorządowe kolędowanie w Skulsku
AM - 10.02.2016
30 stycznia br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Skulsku spotkali się samorządowcy siedmiu samorządów: Skulska, Ślesina, Kramska, Babiaka, Wierzbinka, Sompolna oraz Starostwa Powiatowego w Koninie, by 9-ty już raz wspólnie pośpiewać kolędy. Przybyłych powitał Jan Wadelski - dyrektor ośrodka kultury oraz Andrzej Operacz - wójt gminy Skulsk w towarzystwie Władysława Kocaja - wicestarosty konińskiego i ks. Mariana Kowalskiego - miejscowego proboszcza. Spotkanie tradycyjnie poprowadził Andrzej Prętnicki z Sompolna. Nie zabrakło wspólnie zaśpiewanej kolędy oraz pamiątkowych dyplomów. Jubileuszowe, X Samorządowe Kolędowanie już za rok w Sompolnie.
 
Zobacz: video | foto

Ratujmy Wiercicę

Ratujmy Wiercicę
EB - 08.02.2016

W dniu 28 stycznia br. w Zespole Szkół w Wysokiem odbyła się konferencja: „Analiza przyczyn zaniku wód zlewni Wiercicy i możliwych działań naprawczych”. Organizatorem konferencji był wójt gminy Kramsk wraz z Instytutem Geoekologii i Geoinformacji Wydziału Nauk Geograficznych UAM w Poznaniu. Konferencja odbyła się pod patronatem starosty konińskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Powodem zwołania konferencji jest próba ratowania zanikającej rzeki Wiercicy. Konferencja, która zgromadziła wielu znakomitych gości, pozwoliła na ukazanie wielu aspektów związanych z istnieniem i funkcjonowaniem rzeki.

W części informacyjno-referatowej wyświetlono film nakręcony przez Weronikę Wielowską pt.: „Wiercica: skupienie i marzenie”. Następnie dyrektor Wielkopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych – Arkadiusz Błochowiak poinformował o działaniach podejmowanych w ostatnich latach na rzecz zlewni rzeki Wiercicy. Z bardzo ciekawym wykładem wystąpiła dr Żaneta Fiedler z Instytutu Ochrony Roślin na temat walorów krajobrazowych i środowiskowych rzeki z uwzględnieniem organizmów pożytecznych. W swym wykładzie jako była mieszkanka tych okolic, powołała się na broszurę promującą tę rzekę, jako wspaniały obiekt do organizowania spływów kajakowych. Wreszcie prof. Józef Szpikowski w swym wykładzie omówił kształtowanie się przepływu wód Wiercicy na przestrzeni wielu lat. Oparł się na mapach począwszy od 1809 roku, kiedy to rzeka była zasilana przez Wartę. Na koniec tej części radny gminy Kramsk – Józef Nawrocki pokazał problem zanikającej rzeki widziany oczyma rolnika i mieszkańca. Jego zdaniem, stan rzeki można byłoby poprawić poprzez skierowanie, chociażby części wód odprowadzanych z kopalni. Takie plany były, jednak ostatecznie woda jest odprowadzana do jeziora Lubstowskiego. Należałoby też oczyścić dno rzeki. Aktualnie jest to bardzo dobry moment, ponieważ dno jest suche. Tym samym, można to zrobić mniejszym nakładem kosztów, bez angażowania niektórych ciężkich maszyn i urządzeń. W ten sposób można byłoby udrożnić rzekę przywracając jej walory, łącznie z takimi atrakcjami, jak np.: szlak kajakowy. Fakt, że te obszary są objęte NATURĄ 2000 powinien także mobilizować do troski o rzekę. Tymczasem są tylko, wynikające z tego powodu trudności dla rolników i przedsiębiorców, którzy nawet 1 do 2 lat czekają na uzyskanie pozwoleń na budowę i rozwój firm.

W drugiej części konferencji przedstawiciele Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Krzysztof Mączkowski i Robert Złotek zapoznali uczestników spotkania z możliwościami pozyskania środków, zasadami oraz celami przedsięwzięć finansowanych przez WFOŚiGW. Głos zabierali także: Radosław Piechowiak z RZGW w Poznaniu oraz Arkadiusz Michalski z Kopalni Konin.

W podsumowaniu prowadzący konferencję Andrzej Nowak przedstawił w punktach efekty konferencji. Reasumując stwierdził, że konferencja, ma nadzieję będzie dobrym początkiem zmian w kierunku poprawy sytuacji. Rzeka wysycha z wielu powodów. Z pewnością przyczyniła się do tego susza oraz fakt, że jest to jeden z najuboższych w opady region kraju. Bez zbędnego szukania winnych należy uznać, że z całą pewnością obecność kopalni oraz wytworzonego przez jej działalność leja depresyjnego ma tu znaczenie. Jednak ważne są, także inne wnioski ze spotkania takie jak: zapowiedziana pomoc instytucji, np.: WZMiUW w Poznaniu oraz możliwość pozyskania środków z WFOŚiGW, a także wsparcie merytoryczne Instytutu Ochrony Roślin i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W celu rzetelnej oceny stanu rzeki Wircicy niezbędny będzie przegląd pozwoleń wodnoprawnych wszystkich urządzeń na dopływach. Pozwoli to opracować najbardziej sensowną koncepcję rozwiązania problemu.

Zobacz: foto | prezentacja prof. Józefa Szpikowskiego

Z Babcią i z Dziadkiem - kolejna odsłona

Z Babcią i z Dziadkiem - kolejna odsłona
AM - 06.02.2016
Nie tak dawno, dużą scenę w Centrum Pracy Twórczej opanowali przedszkolacy z przedszkola gminnego w Kramsku. Tym razem "buszowali" na niej przedszkolacy z punktu przedszkolnego w Patrzykowie. Podobnie jak poprzednio - w przepięknej, baśniowej dekoracji odbyło się przedstawienie dedykowane Babciom i Dziadkom. Potem był czas na wspólną zabawę.
Na zakończenie, mali artyści zdemolowali dekorację. Dobrze, że wszystko odbyło się pod czujnym okiem dorosłych, a przy okazji okazało się, że i niektórym mamom ze szczotką w ręku też jest całkiem do twarzy.
 
Zobacz

Jarmark hobbystów - kontynuacja

Jarmark hobbystów - kontynuacja
AM - 01.02.2016
24 stycznia świetlica wiejska "Strażak" w Rudzicy znów tętniła życiem. Odbyła się tam bowiem kolejna odsłona jarmarku hobbystów, który przyciąga coraz liczniejszą rzeszę "pozytywnie zakręconych". Wśród eksponatów znaleźć można prawie wszystko. Od komara zatopionego w bursztynie, stare wydawnictwa, na hełmofonie czołgisty skończywszy. Spotkanie jest okazją nie tylko do wspólnych rozmów. Eksponaty można kupić, wymienić czy chociażby dotknąć kawałka historii!
W chwili obecnej nie wiadomo kiedy i gdzie odbędą się kolejne edycje jarmarku i czy przekształci się on w imprezę stałą. Jak powiedział mi organizator i pomysłodawca - Leonard Paczesny, sprawa nie jest łatwa jeśli chodzi o organizację. Pomimo przychylnej atmosfery trudno jest pozyskać na dłuższą metę, nie tylko wystawców. Wierzy jednak głęboko, że czas pokaże czy impreza wpisze się do kalendarza imprez stałych czy było to ostatnie tego typu spotkanie.
 
Zobacz

Ferie w Rudzicy

Ferie w Rudzicy
AM - 28.01.2016
Tydzień ferii zorganizowanych przez KGW w Rudzicy minął szybko. Jak wyglądały zobaczcie sami na fotografiach udostępnionych przez Tomasza Pecelerowicza - sołtysa tegoż sołectwa. Jedno jest pewne - świetlica wiejska "Strażak" wiedziała czemu służy.
Nam przypadło w imieniu dzieci i młodzieży podziękować: strażakom - za ciepłą salę i udostępnienie sprzętu sportowego, Wojciechowi Borkowskiemu - byłemu radnemu, za zorganizowanie spotkania z członkami Konińskiego Ludowego Towarzystwa Cyklistów oraz pokaz sprzętu i umiejętności w ich wykonaniu, dzielnicowemu i posterunkowemu, pracownikom studia Radio Zet Gold - za przybliżenie pracy radiowca, sponsorom - za materiały biurowe, słodycze oraz produkty żywnościowe.
Punktem kulminacyjnym był sobotni bal karnawałowy zorganizowany przez dziewczyny z Rudzicy. Animatorem większości zabaw i konkursów była, znana nam już wcześniej, Magdalena Nowacka.
Wspomnę jeszcze, że podczas ferii dzieciom serwowano ciepły posiłek przygotowany przez panie z KGW, zaś podczas balu było dużo łakoci oraz pyszne gofry przygotowane przez miejscowe dziewczyny.
Wypada również podziękować sołtysowi - za wsparcie finansowe, rewelacyjny wyjazd na basen, czas, który nam poświęcił. I ogromne serce!
Nam zaś nie pozostaje nic innego jak życzyć każdemu sołectwu takiego sołtysa i takiej organizacji. Nie tylko ferii.
 
Zobacz

Z Babcią i z Dziadkiem

Z Babcią i z Dziadkiem
AM - 27.01.2016
Są takie dni w roku, kiedy przedszkolacy w sposób szczególny pamiętają o swoich Babciach i Dziadkach. Zapraszają Ich wtedy na uroczyste występy, wręczają własnoręcznie zrobione prezenty i spędzają kilka wspólnych chwil w uroczystym nastroju. Takie wydarzenie miało ostatnio miejsce w minioną sobotę za sprawą najmłodszych z przedszkola gminnego w Kramsku. Najpierw występy na ogromnej scenie przygotowanej specjalnie na taką uroczystość, potem życzenia i wspólna zabawa poprowadzona pod czujnym okiem pani Wioletty. Cóż to była za zabawa! Gdybym sam tego nie widział, trudno byłoby mi w to uwierzyć! Najważniejsze, że na twarzach wielu zebranych pojawił się uśmiech. I radość, że mamy takie skarby.
 
Zobacz

XXIV finał WOŚP w Kramsku

XXIV finał WOŚP w Kramsku
AM - 20.01.2016
Już trzeci raz Wielka Orkiestra Jurka Owsiaka zagrała w Kramsku. I trzeci raz pokazaliśmy, że też możemy pomagać!
17 wolontariuszy, sala gotowa do licytacji, mnóstwo małych i większych artystów na scenie, muzyka. Efekt - 6.366,27 PLN i 41,40 €, w tym 2.576 PLN z licytacji.
Tegoroczny, XXIV finał przebiegał pod nazwą "Mierzymy wysoko". Zebrane pieniądze przeznaczone będą na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
 
W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, 120 tysięcy wolontariuszy 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszło na ulice nie tylko polskich miast, ale także zagrało w kilkudziesięciu krajach na świecie. Przez 23 lata działalności Fundacja WOŚP zakupiła sprzęt medyczny wydając blisko 650 mln zł zebranych w corocznych Finałach. Sukces Orkiestry jest sukcesem wszystkich, którzy chcą pomagać przekazując datki zarówno w dniu zbiórki, jak i w trakcie całorocznej działalności Fundacji.
 
Atrakcją naszych licytacji był niewątpliwie lot balonem ufundowany przez Centrum Szkoleniowe Wiedza z Konina (za 360 PLN w przestworza poleci Tomek Biegniewski), oraz przejazdy pojazdem paramilitarnym, starym motocyklem i wojskowym samochodem. Fundatorami tych atrakcji kolejno byli: Tomasz Pecelerowicz, grupa "Wolni" Kramsk oraz Piotr Hodlik.
 
Imprezę poprowadził Michał Szymański z uroczą Kasią Bąk. Na zakończenie, Józef Drop - wójt naszej gminy, w ciepłych i serdecznych słowach podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób włączyli się nie tylko w organizację finału, ale i finansowo wsparli akcję Jerzego Owsiaka.

Zobacz

Z opłatkiem w Rudzicy

Z opłatkiem w Rudzicy
AM - 15.01.2016

9 stycznia br. remiza OSP w Rudzicy przeobraziła się w betlejemską szopkę. Byli tam bowiem nie tylko Józef i Maryja. Przybyli również: Józef Drop - wójt gminy Kramsk, ks. prałat Henryk Włoczewski i ks. Karol Zając z parafii NMP w Koninie. Nie mogło zabraknąć ks. Artura Krzyżanowskiego z parafii bł. Jerzego Matulewicza z Konina-Lasówca. Była również Dziewczynka z zapałkami, Tomasz Pecelerowicz - miejscowy sołtys i sprawca tych chwilowych (?) przeobrażeń, Ryszard Matczak - radny gminy Kramsk. Była pełna sala mieszkańców sołectwa Rudzica!

Po uroczystym powitaniu przez sołtysa wszystkich przybyłych, tradycyjnym, staropolskim zwyczajem połamano się opłatkiem, następnie mogliśmy obejrzeć piękną opowieść wigilijną w wykonaniu dzieci i młodzieży z sołectwa Rudzica przygotowaną przez Magdalenę Nowacką.
W ciepłej i serdecznej atmosferze, przy stołach zastawionych wigilijnymi potrawami i przy śpiewie kolęd, czas szybko płynął. Ale jak powiedział mi sołtys, spotkanie takie mogło się odbyć dzięki grupie odważnych mieszkańców, którzy włączyli się czynnie w jego organizację. Byli wśród nich: strażacy - udostępnili ciepłą salę, KGW Rudzica - przyozdobiły stoły, upiekły ciasto oraz przygotowały potrawy wigilijne, 4 rodziny które przygotowały potrawy wigilijne.
 
Dobrze, że zwyczaj dzielenia się opłatkiem wciąż tutaj jest żywy. Jesteśmy bardzo tradycyjni, ale tradycję wolimy bardziej kultywować (to takie nowoczesne i europejskie), niż w niej uczestniczyć i tworzyć. Czy może wstydzimy się ludzkich gestów, odruchów, ciepłych słów, uśmiechu? Czy nie brniemy za daleko?
Rudzica jest doskonałą odpowiedzią na powyższe pytania.
 
Zobacz

Noworocznie w kramskim ognisku TPD

Noworocznie w kramskim ognisku TPD
AM - 10.01.2016
8 stycznia br. w Centrum Pracy Twórczej na spotkaniu noworocznym spotkali się wychowankowie Środowiskowego Ogniska Wychowawczego TPD w Kramsku. Za oknem prawdziwie zimowy nastrój, stół pełen upominków, pięknie przygotowane zaproszenia i czekający na Gości ... artyści. Nic to. Tym, którzy przybyli ich występ zrekompensował wszystko! Przepiękne bożonarodzeniowe widowisko przygotowane pod okiem Doroty Kubsik w wykonaniu wychowanków ogniska. I zasłużone, ogromne brawa, które długo się niosły po nieco pustej, ogromnej sali.
Nie zabrakło ciepłych życzeń i tych najbliższych - zawsze życzliwych i otwartych na potrzeby wychowanków ogniska.
Przy wspólnym stole długo dyskutowano. Nie o polityce jednak. O pomysłach, o potrzebach, o tym jak można więcej, kiedy jest mniej. Z optymizmem oraz radością. Z wiarą w siebie oraz w wychowanków.
 
Jak uczulać młodego człowieka na potrzeby innych, na nieszczęścia współczesnego świat, ale i jak uczyć współczucia i miłości dla drugiego najlepiej świadczy wizyta oraz występ młodych artystów w licheńskim hospicjum, która miała miejsce w grudniu ubiegłego roku.
 
Zobacz

Otwarcie Biura Porad Prawnych

Otwarcie Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej
AM - 05.01.2016
4 stycznia br. w naszym urzędzie gminy uroczyście dokonano otwarcia punktu nieodpłatnej pomocy prawnej. W uroczystości udział wzięli: Stanisław Bielik - starosta koniński, Józef Drop - wójt gminy Kramsk, Anna Lewandowska - prezes Towarzystwa Inicjatyw Obywatelskich. Aktualny harmonogram pracy przedstawił Krzysztof Czajkowski z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.
W briefingu uczestniczyły dwa konińskie media: TV Wielkopolska oraz Przegląd Koniński. Całość poprowadziła Marta J. Bagrowska - powiatowy rzecznik prasowy.
 
Bezpłatna pomoc prawna, jako zadanie z zakresu administracji rządowej, będzie finansowana przez państwo. Pomoc będzie można uzyskać w zakresie prawa pracy, prawa cywilnego, karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, prawa rodzinnego oraz podatkowego z wyłączeniem spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 
Mieszkańcy powiatu będą mogli korzystać z usług w dowolnym punkcie.
Punkt w Kramsku czynny będzie w poniedziałki i wtorki w godz. od 10.oo do 14.oo.
 
Zobacz